SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Tekök 9502517
nr 950 2517
Tekök
nysilver, Nyrokoko
Utrop:
500 kr
Såld:
900 kr
måndag 23 mars 2015
kl 20:43:48
100 kr
500 kr
250 kr
300 kr (Budbetjänt)
350 kr
400 kr (Budbetjänt)
500 kr
500 kr (Budbetjänt)
600 kr
800 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.